معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت هوشمند سازی و شفافیت در فرایندهای اجرایی کشور، گفت: تا زمانی که دخالت نیروی انسانی و اعمال سلیقه های اجرایی حذف نشود، بستر توسعه کشور فراهم نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور صبح امروز (سه شنبه) در ششمین جلسه بررسی آخرین وضعیت پروژه‌های اولویت دار دولت الکترونیک و سامانه جامع تجارت ضمن تبریک میلاد با سعادت امام سجاد (ع) با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در جلسه در خصوص عملکرد دستگاه‌های اجرایی برای پیشبرد برنامه‌های دولت الکترونیک و این سامانه اظهار داشت: یکی از برکات جوان بودن وزرا و مسئولین دستگاه‌های اجرایی این است که از اراده کافی برای ایجاد تحول و تبدیل روش‌های سنتی و فیزیکی به روش‌های علمی و الکترونیک برخوردار هستند و این امر می‌تواند به اصلاح فرایندها و تحول آفرینی منجر شود.

وی با اشاره به اینکه بخش زیادی از نیازهای اصلی مردم وابسته به چند دستگاه اجرایی است، تصریح کرد: موتور محرک اقتصاد کشور نیز همین چند دستگاه اجرایی هستند که اگر هوشمندسازی، شفافیت و الکترونیکی شدن فرایندها در این وزارتخانه‌های مهم عملیاتی شود، فرایندهای اجرایی و عملکرد سایر دستگاه‌ها نیز متحول و شفاف خواهد شد.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه برنامه شفاف سازی و الکترونیکی شدن فرایندها در دولت سیزدهم با جدیت در حال پیگیری است، افزود: تکمیل این برنامه‌ها نیازمند حمایت و پشتیبانی‌های حقوقی و قانونی است و لازم است با تفویض اختیارات و اعطای مجوزهای لازم، بستر اجرای برنامه‌های دولت الکترونیک مهیا شود.

مخبر با تاکید بر این نکته که تحقق کامل دولت الکترونیک نیازمند همراهی و همکاری تمام دستگاه‌ها است، ادامه داد: با توجه به برخی مقاومت‌های موردی در بدنه بعضی از دستگاه‌های اجرایی که می‌تواند ناشی از تعارض منافع و یا ناآگاهی افراد باشد، لازم است توافقی با بالاترین مسئول هر دستگاه اجرایی انجام شود تا بر اساس برنامه زمانبندی مشخص شاهد مانع زدایی و رفع گره‌های پیش رو باشیم.

مخبر از گمرک به عنوان یکی از دستگاه‌های اجرایی پراهمیت برای تجارت و اقتصاد کشور یاد کرد و افزود: ریشه مشکلات و نابسامانی‌های موجود در گمرک، وجود برخی فرایندهای سنتی و فیزیکی است و اگر تمامی فرایندها و وظایف گمرک الکترونیکی و شفاف شود، ریشه بسیاری از تخلفات و سو استفاده‌ها خشکانده می‌شود و از معضلاتی نظیر انباشت کالاها در بنادر و پدیده قاچاق که از آسیب‌های جدی به تولید داخلی محسوب می‌شود جلوگیری خواهد کرد.

وی تکمیل و اجرای کامل دولت الکترونیک را از مهمترین اولویت‌های کشور برشمرد و گفت: چابک سازی دولت فقط از طریق تکمیل دولت الکترونیک انجام می‌شود و اگر دولت الکترونیک و سامانه‌های زیر مجموعه آن به طور کامل عملیاتی شوند گام‌های مؤثری در زمینه برچیده شدن شبکه‌های فساد و تسهیل فرایندهای کسب و کار مردم برداشته خواهد شد.

در این نشست گزارشی از پیشرفت سامانه جامع تجارت، امضای الکترونیک، ثبت سفارش برخط و بدون دخالت انسانی و نیز حذف فیزیکی بارنامه‌های حمل و نقل بین شهری ارائه و مقرر شد دستگاه‌های اجرایی برنامه زمان بندی مشخصی را برای تکمیل وظایف خود در قبال عملیاتی کردن سامانه جامع تجارت ارائه دهند.

در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی و مشاور رئیس جمهور در امور مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی حضور داشتند، گزارشی هم از آخرین وضعیت پیشرفت برنامه‌های دولت الکترونیک و میزان اجرای تکالیف دستگاه‌های اجرایی در این زمینه ارائه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *